Ciekawostki
01
Jakie materiały budowlane pojawią się w przyszłości?
Jolania to nie tylko sprzedaż materiałów budowlanych. Są one naszą pasją, dlatego śledzimy z uwagą co dzieje się w świecie (na razie odległym) nauki związanej z rynkiem budowlanym. Dziś o kilku ciekawostkach które znaleźliśmy dla Was w zasobach Gizmodo Australia:
Zanim materiały budowlane opuszczą labolatoria naukowe i wkroczą na plac budowy, musi minąć wiele czasu. Przeniesienie przełomu inżynieryjnego z laboratorium na konkretną budowę może potrwać dekady. Jednak gdy architekci i inżynierowie stają przed większymi wyzwaniami – od trzęsień ziemi, malejących zasobów po same koszty – pojawia się nowa generacja inteligentnych materiałów.
Farba, która może wyczuć pęknięcia w strukturze
Zespół naukowców z North Carolina State University i University of Eastern Finland pracuje nad farbą przewodzącą.
W badaniu opublikowanym w czerwcu 2019, naukowcy wyjaśnili, jak działa system: Po pierwsze, na powierzchni budynku umieszczane są elektrody. Następnie na nich nakładana jest farba przewodząca. Następnie prąd przepływa przez elektrody w różnych kombinacjach, a skomplikowany algorytm może ustalić, czy potencjał elektryczny się zmienił – jeśli tak, system może ustalić, w którym miejscu nastąpiło naruszenie.
Ten rodzaj farby może być nieoceniony w starszych budynkach lub w strefach trzęsień ziemi. Lub, jak zauważa Global Construction Review, można go wykorzystać do monitorowania wszelkich pęknięć strukturalnych np: w elektrowniach jądrowych.
Lina z włókna węglowego, która pomoże podwoić wysokość drapaczy chmur
Jednym z głównych czynników odstraszających od tworzenia super wysokich budynków jest technologia windy – na pewnej wysokości ciężar stalowej liny potrzebnej do pociągnięcia klatki windy w górę staje się zbyt duży. Fińska firma Kone, opracowała alternatywę: lina wykonana z włókna węglowego, która jest o 90% lżejsza i może podnieść windy nawet dwukrotnie wyższe niż obecny limit.
Lina nazywa się UltraRope i może obsługiwać windy o wysokości do jednego kilometra. Zmieni to również sposób obsługi wind, ponieważ jazda będzie trwać dwa razy dłużej niż przy użyciu standardowej liny stalowej.
Plastik, który świeci na wietrze
Mechanoluminescencja to zjawisko, w którym określony materiał zaczyna świecić, gdy zostanie poddany jakiejś formie fizycznego nacisku. W przypadku tego materiału zespół z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii Daegu Gyeongbuk nasycił tworzywo sztuczne, (według Phys.Org), „kolorowymi luminoforami wykonanymi z siarczku cynku domieszkowanego miedzią”.
Taka kombinacja daje białe światło, gdy materiał jest poddany obciążeniom mechanicznym. Wykorzystując energię wiatru, badacze uformowali plastik w stojące tuby – gdy wieje wiatr, tuby odchylają się i pojawia się światło.
Łatwo sobie wyobrazić, jak taki materiał, choć wciąż daleki od rzeczywistości poza laboratorium, może zmienić nasz świat budowlany. Wyobraźcie sobie fasady budynków świecące na wietrze lub świecące latarnie nawigacyjne, które nadają informacje o warunkach pogodowych.
Kontaktuj się z nami
Czekamy na ciebie!
Czekamy na Wasze telefony. Odpowiemy tez na każdego maila jaki do nas wyślecie na adres biuro@jolania.com, albo na zapytania złożone przez poniższy formularz.