Materiały budowlane przyszłości II

02

Jakie materiały budowlane pojawią się w przyszłości?

Jolania to nie tylko sprzedaż materiałów budowlanych. Są one naszą pasją, dlatego śledzimy z uwagą co dzieje się w świecie (na razie odległym) nauki związanej z rynkiem budowlanym. Dziś o kilku ciekawostkach które znaleźliśmy dla Was w zasobach Gizmodo Australia:

Zanim materiały budowlane opuszczą labolatoria naukowe  i wkroczą na plac budowy, musi minąć wiele czasu.

Bambus o  wytrzymałości stali i betonu

Bambus jest niedrogi, szybko rośnie i jest zaskakująco wytrzymały. Dlatego zespół  Massachusetts Institute of Technology prowadzi badania nad tym, jak uzyskać „coś z niczego”, jeśli chodzi o wykorzystanie go w budownictwie.

W ramach projektu prowadzonego przez profesor Lornę Gibson prowadzone są działania badające, w jaki sposób i dlaczego bambus jest tak zaawansowany pod względem strukturalnym. Odkryto, że materiał na krawędziach bambusowego pędu jest bardziej gęsty i mocniejszy niż materiał w środku – i przewidują, że będzie go można użyć do stworzenia wtórnego materiału budowlanego, takiego jak sklejka, aby domy i budynki były mocniejsze, tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

Inteligentne bloczki, które działają jak Lego

Oprócz oczywistego zastosowania w zabawie, klocki Lego to całkiem genialne rozwiązanie do prefabrykowanej architektury. Otwory nie tylko szybko się łączą i nie pozostawiają żadnych obcych odpadów, ale same w sobie mogą zapewnić dodatkowe miejsce na okablowanie, hydraulikę, a nawet wzmocnienie konstrukcji.

Właśnie dlatego firma o nazwie Kite Bricks chce wykorzystać Lego jako podstawę rzeczywistego materiału budowlanego o nazwie Smart Bricks. Podobnie jak klocki, te betonowe cegły „zatrzaskują się” razem z warstwą kleju przypominającego zaprawę, ale „dziury” można w rzeczywistości gwintować prętem zbrojeniowym w celu dodatkowego wzmocnienia konstrukcji. I jedną stronę każdej cegły można usunąć, aby uzyskać dostęp do wnętrza.

Firma wciąż kończy pozyskiwanie kapitału, aby je rzeczywiście wyprodukować – i kto wie, co Lego myśli o tym pomyśle – ale to fascynujący projekt. http://kitebricks.com/

 

Kontaktuj się z nami
Czekamy na ciebie!

Czekamy na Wasze telefony. Odpowiemy tez na każdego maila jaki do nas wyślecie na adres biuro@jolania.com, albo na zapytania złożone przez poniższy formularz.